Zdjęcia z prywatnego archiwum Agaty Paskudzkiej – II Vicemiss Polonia 2005.





Historia konkursów piękności w Polsce, wywiady z Miss
Zdjęcia z prywatnego archiwum Agaty Paskudzkiej – II Vicemiss Polonia 2005.





Strona z jubileuszowego folderu: „Miss Polonia 80-lat; 1929-2009”, którego jestem współautorką. Cena folderu: 30 zł. Do nabycia u mnie 🙂 Zainteresowanych proszę o kontakt.
[more]

Dziesiąty z cyklu 16 wywiadów przeprowadzonych przeze mnie dla portalu Wirtualna Polska w okresie od czerwca do lipca 2010 roku. Wywiadów udzieliły Miss 16 województw w ramach konkursu Miss Polonia.
[more]
26 czerwca wybrano Miss Polonia Województwa Mazowieckiego 2010. Została nią Klaudia Natorska.
KWESTIONARIUSZ:
Wiek:
w listopadzie skończy 19 lat.
Miejsce zamieszkania:
Radom (urodziła się w Kozienicach).
Wykształcenie/zawód:
-ukończyła w klasie humanistycznej VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego, czyli najlepszą szkołę w województwie mazowieckim.
Zainteresowania/hobby:
-literatura – jest zapaloną czytelniczką, najbardziej ceni autorów z XIX wieku – Jane Austen, siostry Bronte oraz Henryka Sienkiewicza. Uwielbia także współczesnych twórców i ich powieści. Obecnie jest zauroczona twórczością Johna Grishama, przepada za Władcą Pierścieni oraz Ojcem Chrzestnym. Sama także pisze i jednym z jej marzeń jest wydanie aktualnie pisanej książki własnego autorstwa;
-muzyka – odstresowuje ją, sama śpiewa, choć nigdy nikt jej tego nie uczył;
-kultura XIX wieku – ówczesne stroje, etykieta, poezja i literatura;
-filmy – właściwie wszystkie oprócz tych opartych na faktach. Najbardziej ceni Efekt Motyla oraz Gladiatora. Filmem, do którego często wraca jest Błękitna Głębia z jej idolką – Jessicą Albą w roli głównej.
– sport – siatkówka i tenis stołowy. Wraz z koleżankami z drużyny udało jej się wywalczyć 3 miejsce w turnieju tenisa stołowego;
– rysowanie.
O SOBIE:
Od października chciałabym studiować na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku: grafika komputerowa lub na Uniwersytecie Warszawskim filologię angielską.
Mój kolor to zdecydowanie turkusowy. Z pór najbardziej kocham noc z pełnią księżyca – wówczas łatwiej uwierzyć w magię. Jestem zodiakalnym Skorpionem, a moim żywiołem jest woda. Moim marzeniem jest podróż do Nowej Zelandii, Krainy Długich Białych Obłoków, plaż dla surferów i różnorodnej przyrody. To właśnie tam chciałabym się kiedyś nauczyć surfować i nurkować. Pragnęłabym również zobaczyć Wielką Rafę Koralową.
W XXI wieku pozostałam wrażliwa, subtelna, dziewczęca, delikatna i z klasą niczym XIX-wieczna dama. Mam duszę artystki-romantyczki. Piszę, rysuję, śpiewam, zachwycam się pięknem romantycznych scenerii i natury. Najpiękniejszym widokiem, jaki kiedykolwiek widziałam, był otwarty ocean, gdzie linia horyzontu zlewała się z niebem. Wydaje mi się, że jestem podobna do oceanu, cicha, pogodna, delikatna i wrażliwa, ale gdzieś w głębi silna, zdecydowana i tajemnicza.
O KONKURSIE MISS POLONIA:
Zdecydowałam się wystartować w konkursie Miss Polonia dzięki namowom babci, która zawsze wierzyła w moje możliwości. W listopadzie 2009 roku ukończyłam regulaminowe 18 lat, dlatego też dopiero w tym roku był możliwy mój udział w tej imprezie.
Myślę, że konkurs tego typu doda mi pewności siebie, stanę się bardziej świadoma swych zalet, zmieni mnie z nieśmiałego pączka w rozwinięty kwiat kobiecości. Wierzę przy tym, że dzięki niemu łatwiej przyjdzie mi spełniać swe marzenia.
Nie będę się specjalnie przygotowywać do kolejnych etapów konkursu, chyba pójdę na żywioł, jak do tej pory.
O WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM:
Na terenie województwa mazowieckiego przede wszystkim, oprócz pięknych równin, przepływającej przez nie Wisły, znajduje się stolica Polski – Warszawa, która czyni je wyjątkowym i najważniejszym. Należy pamiętać, że właśnie w tym województwie podejmowane są najistotniejsze decyzje dotyczące całego naszego kraju. Oczywistym jest też, że większość najważniejszych zdarzeń historycznych miała miejsce w stolicy, bądź jej okolicach.
Nie chcę mówić o Mazowszu w oderwaniu od osób, które tutaj żyły i tworzyły. Wszak miejsca tworzą ludzie – ich mieszkańcy.
Swoich gości, chcących poznać mój region, z całą pewnością zabrałabym do Czarnolasu. Jest to miejscowość, w której mieszkał jeden z najważniejszych poetów polskich i patron liceum, które ukończyłam – Jan Kochanowski.
Urodziłam się w Kozienicach, których okolicę tworzy Puszcza Kozienicka, ukochane miejsce łowów Władysława Jagiełły.
Jestem radomianką i właśnie z tym miastem łączą mnie najmocniejsze więzi – to w nim się wychowywałam, w nim mieszkam, w nim stawiałam pierwsze kroki i zdobywałam pierwsze sukcesy – szkolne i nie tylko, dlatego też chciałabym, by Radom był bardziej doceniany przez ludzi. W końcu stąd pochodził najwybitniejszy polski filozof – Leszek Kołakowski. Ze względu na to, że jestem zakochana w literaturze Henryka Sienkiewicza, muszę wspomnieć, że zamek w Radomiu został zniszczony przez Szwedów podczas Potopu Szwedzkiego, a moje rodzinne miasto było główną siedzibą Karola Gustawa. Na pewno wszyscy znają postać Zagłoby, który przecież opowiadał o tym, jak w Radomiu został uderzony w głowę, przez co miał dziurę w czole.
Miejscem, które bym odwiedziła z wycieczką jako pilot, na pewno byłoby Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, którego wystawy historyczno-literackie niejednokrotnie mnie oczarowały.
Gdy myślę o wybitnych osobach Mazowsza, nasuwa mi się obraz popularnej aktorki Małgorzaty Foremniak, którą łączy ze mną nie tylko miasto, w którym się wychowywałyśmy, ale także ukończyłyśmy to samo liceum. Piosenkarzem pochodzącym z Radomia jest Szymon Wydra.
W Radomiu wychował się również znany, bodajże największy reżyser polski – Andrzej Wajda. Na pewno mógłby on pretendować do miana Honorowego Ambasadora Województwa Mazowieckiego, choć ten tytuł przyznałabym chyba jednak Janowi Kochanowskiemu, gdyż jestem zauroczona zręcznością jego pióra.
Moim własnym magicznym miejscem na Mazowszu jest natomiast mój własny dom, z którym łączą mnie wspomnienia i teraźniejszość.
Z Mazowsza pochodziły cztery dotychczasowe Miss Polonia – Władysława Kostakówna – Miss Polonia ’29, Zuzanna Cembrowska – Miss Polonia ’58, Magdalena Jaworska – Miss Polonia ’84 oraz Joanna Michalska – Miss Polonia ’90. Wszystkie cztery to Warszawianki.
Dwukrotnie mazowszanki zostały także wyróżnione przez jurorów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów piękności na świecie, Miss Universe – Zuzanna Cembrowska w 1959 roku i Brygida Bziukiewicz z Pruszkowa w 1986 roku.
Czy Klaudia Natorska zostanie piątą mazowiecką Miss Polonia, ale pierwszą pochodzącą spoza Warszawy? I czy czekają ją sukcesy na miarę wielkich poprzedniczek? Oceńcie sami.
Zdjęcia z prywatnego archiwum Kingi Frąckiewicz – Miss Woj. Warmińsko-Mazurskiego 2010.





Zdjęcia z prywatnego archiwum Kingi Frąckiewicz – Miss Woj. Warmińsko-Mazurskiego 2010.




Zdjęcia z prywatnego archiwum Kingi Frąckiewicz – Miss Woj. Warmińsko-Mazurskiego 2010.





Dziewiąty z cyklu 16 wywiadów przeprowadzonych przeze mnie dla portalu Wirtualna Polska w okresie od czerwca do lipca 2010 roku. Wywiadów udzieliły Miss 16 województw w ramach konkursu Miss Polonia.
[more]
12 czerwca wybrano Miss Polonia Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2010. Została nią Kinga Angelika Frąckiewicz.
KWESTIONARIUSZ:
Wiek:
21 lat.
Miejsce zamieszkania:
Zielenica koło Górowa Iławeckiego.
Wykształcenie/zawód:
-studentka trzeciego roku leśnictwa w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.
Zainteresowania/hobby:
-czytanie książek o tematyce dotyczącej niewyjaśnionych tajemnic świata;
-rozpatrywanie pochodzenia ludzkości w oparciu o pozostałości kultur starożytnych – dlatego jej marzeniem od lat dziecięcych jest podróż do Egiptu oraz Grecji.
O SOBIE:
Na temat swojej osobowości mam do powiedzenia niewiele, gdyż trudno obiektywnie ocenić samą siebie. Nie chcę, a nawet nie potrafię się reklamować. Nie jestem osobą idealną, bo takie nie istnieją 😉 Na pewno nie udaję kogoś, kim nie jestem.
Jestem osobą otwartą, lubię zawierać nowe znajomości i wciąż stawiać czoła nowym wyzwaniom ;). Staram się poznawać życie przez doświadczenie 😉 i nie popełniać dwa razy tych samych błędów, a więc próbuję czerpać ze źródła życia to, co najlepsze, ale tak, żeby się nie zachłysnąć.
Zgadzam się z Anne Louise de Stael-Holstein, że „prawdziwie piękne jest to, co czyni człowieka lepszym”, a więc nie wygląd tylko nasze czyny. Należy patrzeć na drugiego człowieka oczyma duszy i chciałabym, żeby na mnie też patrzono w ten sposób:)
Od dziecka mieszkam na wsi, z czego jestem bardzo zadowolona ;). Obcuję z naturą niemalże na każdym kroku i bardzo sobie cenię ciszę i spokój tam panujący. Należę do osób, które raczej starają się żyć chwilą, dlatego nie planuję dalekiej przyszłości. Na dzień dzisiejszy wiem tylko jedno – chcę założyć szczęśliwą, kochającą się rodzinę ;).
O KONKURSIE MISS POLONIA:
Na start w konkursie Miss Polonia zdecydowałam się, ponieważ chciałam przeżyć ciekawą przygodę. Jedyną motywacją była i jest dla mnie chęć poznania czegoś nowego, innego…
Nikt mnie do tego nie namawiał, po prostu pewnego dnia zrodziła się w mojej głowie myśl, która przeszła w czyn. Nie spodziewałam się, że dojdę tak daleko, byłam i wciąż jestem tym mile zaskoczona.
Udział w tej imprezie uważam za jedną z ciekawszych przygód w swoim życiu i wiem, że na pewno w przyszłości będzie miłym wspomnieniem 😉 .
Decydując się na start w wyborach nie stawiałam sobie żadnego celu, tak też jest teraz. W dalszych etapach konkursu przede wszystkim chcę pozostać sobą. Uśmiechać się do ludzi i zarażać ich uśmiechem i życzliwością.
O WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM:
Województwo warmińsko – mazurskie jest przepiękne i myślę, że nie trzeba go reklamować, gdyż samo dla siebie jest swoistą reklamą 😉 Mazury znalazły się w półfinale ogólnoświatowego konkursu na 7 cudów świata obok innych 27 miejsc, nie trzeba więc udowadniać, że są godne uwagi 😉 Zachęcam do spędzania tu wolego czasu szczególnie osoby lubiące kontakt z przyrodą, gdyż w województwie mamy osiem Parków Krajobrazowych. Znajduje się tu wiele miejsc wartych polecenia. Krajobraz młodoglacjalny kusi Krainą Tysiąca Jezior ;), turystyce jachtowej i kajakowej sprzyja bogata sieć kanałów. Szczególnie zapraszam do Galindii, tzw. Mazurskiego Edenu u ujścia Krutyni do jeziora Bełdany. Odbywają się tu bardzo ciekawe imprezy m. in. walki międzyplemienne, napad Galindów, wyprawy łodziami. Niemalże każde miasto Warmii i Mazur ma bogatą, ciekawą historię. Zapraszam również do Świętej Lipki, gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne, a w pobliżu granica Warmii z Mazurami. Warto odwiedzić także zamek w Lidzbarku Warmińskim, gdzie często przebywał Ignacy Krasicki, a także Mikołaj Kopernik.
Jako lokalna patriotka jednak za najciekawsze miejsce uważam najbliższe okolice swojego miejsca zamieszkania. Niewielkie miasto Górowo Iławeckie ma niepowtarzalny klimat, gdyż jest położone na zielonych wzgórzach Natangii, a ponadto korzenie jego mieszkańców wywodzą się z wielu kultur. W mieście znajduje się gotycki ratusz, kościół rzymskokatolicki, cerkiew grekokatolicka, unikalne muzeum gazownictwa. W lutym w 1807 roku w Górowie Iławeckim przebywał Napoleon Bonaparte po bitwie z wojskami rosyjskimi pod Pruską Iławką. Co ciekawe w 1686 roku na stosie spalono tu czarownicę, co upamiętnia tablica pod Ratuszem Miejskim. W pobliżu miasta znajduje się wieś Żywkowo, którą szczególnie upodobały sobie bociany.
Jedyną osobą, która obecnie przychodzi mi na myśl jako Honorowy Ambasador Warmii i Mazur, jest pani Barbara Cały, która wykonuje ręcznie szydełkowane suknie, a inspiracją dla niej jest właśnie przyroda tego regionu.
Do tej pory tylko raz reprezentantka Warmii i Mazur założyła koronę Miss Polonia – Izabela Opęchowska z Biskupca w 1998 roku.
Czy Kinga Frąckiewicz dorówna swojej poprzedniczce i zostanie drugą Miss Polonia pochodzącą z województwa warmińsko-mazurskiego? Oceńcie sami.
Zdjęcia z prywatnego archiwum Agnieszki Stępień – Miss Woj. Lubelskiego 2010


Ósmy z cyklu 16 wywiadów przeprowadzonych przeze mnie dla portalu Wirtualna Polska w okresie od czerwca do lipca 2010 roku. Wywiadów udzieliły Miss 16 województw w ramach konkursu Miss Polonia.
[more]
29 maja wybrano Miss Polonia Województwa Lubelskiego 2010. Została nią Agnieszka Stępień.
KWESTIONARIUSZ:
Wiek:
18 lat.
Miejsce zamieszkania:
Lublin.
Wykształcenie/zawód:
-uczennica trzeciej klasy liceum;
-pracuje jako modelka i hostessa.
Zainteresowania/hobby:
–spotkania ze znajomymi;
–czasem imprezy.
O SOBIE:
Oczywiście wybory Miss Polonia są konkursem piękności, ale nie oznacza to, że ich uczestniczki nie mają od siebie nic więcej do zaoferowania. Mam nadzieję, że jednak większość osób dostrzega w innych również cechy bardziej wartościowe od wyglądu.
Ja na codzień zajmuję się tym, czym większość moich rówieśników. Zwykle czas spędzam na nauce i dodatkowych zajęciach. Teraz stoję przed wyborem kierunku studiów. Zastanawiam się nad filologią angielską – ale to jeszcze nic pewnego. Inne moje plany na przyszłość także nie są dokładnie sprecyzowane.
O KONKURSIE MISS POLONIA:
To, że wzięłam udział w konkursie Miss Polonia akurat w tym roku wynika z faktu, że aby w nim startować trzeba być pełnoletnią, a ja dopiero w lutym skończyłam osiemnaście lat.
Moją motywacją do wystartowania w wyborach była chęć przeżycia niezapomnianej przygody i doświadczenia czegoś ciekawego, co na razie się w stu procentach udaje. Uważam, że decyzja o wzięciu udziału w castingu była jak najbardziej trafna i na pewno nie będę jej żałować.
Dzięki konkursowi wiele się nauczyłam, poznałam mnóstwo ciekawych osób, a co najważniejsze nabrałam pewności siebie.
Startując kolejno w finałach Miss Polonia Lublina 2010 i Miss Polonia Województwa Lubelskiego 2010 nie liczyłam na żadne tytuły, dlatego dotarcie do szczebla ćwierćfinału ogólnopolskiego jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Tym bardziej, że traktuję to wszystko jako przygodę, a nie wyzwanie.
Na dalsze eliminacje wyborów Miss Polonia nie stawiam sobie żadnego celu. Nie będę stosować żadnych diet, ani spędzać wielu godzin na ćwiczeniach w siłowni by zapewnić sobie udział w kolejnych etapach. Do konkursu podchodzę z pewnym dystansem. W czasie eliminacji postaram się oczywiście zaprezentować z jak najlepszej strony, pozostając przy tym naturalna, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i o charakter.
O WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM:
Z mojego punktu widzenia Lubelszczyzna to czysta, nieskażona przyroda, zabytki po wielu kulturach oraz niesamowita atmosfera tego regionu.
Mieszkając w Lublinie mogę zapewnić o jego indywidualnym, charakterystycznym klimacie. Znany jest on ze swojej wielokulturowości – mieszanka kultur znalazła odbicie zarówno w architekturze miasta, jak i wśród jego mieszkańców. Obywatele wielu państw przyjeżdżają do stolicy Lubelszczyzny, by studiować na którejś z wielu tutejszych uczelni. Warto wspomnieć o tym, że Lublin kandyduje do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2012. Wieczorami można pójść na stare miasto, do jednego z wielu teatrów czy do galerii. Warto zobaczyć zamek lubelski, wybrać się na spacer do ogrodu botanicznego i nad zalew. Uważam, że w moim mieście każdy znalazłby coś dla siebie.
Zwiedzając województwo warto odwiedzić Nałęczów, Zamość, Kozłówkę, czy Kazimierz Dolny. Czas można również miło spędzić nad jednym z wielu okolicznych jezior.
Moim „magicznym miejscem” jest Poniatowa – mała miejscowość oddalona o 40 kilometrów od Lublina. Lubię tu przyjeżdżać, aby odpocząć i wyciszyć się.
Nie chciałabym wyróżniać tytułem Honorowego Ambasadora Województwa Lubelskiego tylko jednej osoby związanej z moim regionem, aby nie umniejszać innym. Muszę jednak wspomnieć o ojcu Filipie Buczyńskim, który prowadzi Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia – jest to dla mnie osoba godna podziwu za trud i pracę, jaką wkłada by pomóc potrzebującym dzieciom.
Do tej pory tylko raz reprezentantka regionu lubelskiego zdobyła koronę Miss Polonia – Marta Kwiecień z Lublina w 1999 roku. Inna reprezentantka Lubelszczyzny została natomiast wyróżniona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie piękności Miss International w 1998 roku – Agnieszka Osińska z Frampola.
Czy Agnieszka Stępień dorówna swoim poprzedniczkom i zostanie drugą Miss Polonia pochodzącą z województwa lubelskiego oraz czy czekają ją znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach piękności? Oceńcie sami.
J. Michalska na MU ’91 – prezentacja w strojach narodowych, kostiumach kąpielowych i w sukniach wieczorowych